Želodčne težave so zelo pogoste zdravstvene težave, ki pa navadno ne vplivajo na kakovost življenja in se značilno pogosteje pojavljajo v jesenskih in spomladanskih mesecih. Pri takih težavah si pogosto lahko pomagate sami, brez zdravil, in sicer tako, da uživate hrano, ki vam ne škoduje in se izogibate navadam, ki vam povzročajo težave.
Značilni simptomi (najpogosteje v zgornjem delu trebuha):
Znaki se pogosto prepletajo in včasih je težko ločiti, kaj je vzrok in kaj posledica.
Alarmantni znaki, ob katerih je treba vedno k zdravniku:
Zgaga pa ni enaka zgagi. V bistvu je vedno zgaga, saj nam jo zagode, ampak včasih za naše težave ni kriva prekomerno izločena želodčna kislina. Namreč, kadar se kašasta vsebina po obroku ne razporedi pravilno po želodcu (npr. zaradi nosečnosti, nepravilnega krčenja želodca, torej praznjenja, sproščanja), se kisla želodčna vsebina pomakne navzgor proti požiralniku, ni pa je preveč. Želodčna kislina je v telesu pomembna, saj nam pomaga prebaviti hrano.
V primeru »navzgor pomaknjene želodčne kisline« lahko prav tako čutimo bolečino oziroma pekoč občutek za žličko, pa vendar se težava skriva drugje. Kadar poleg zgage čutite tudi polnost, napetost, želodčne bolečine in/ali krče in slabost, gre verjetno za dispepsijo oziroma slabo prebavo. Če v tem primeru uporabljate zdravila za zmanjšanje izločanja želodčne kisline, lahko naredite več škode kot koristi. Namreč, če se v vašem primeru kislina izloča v primerni količini, imate pa slabo prebavo, boste s tem, ko boste kislino zmanjšali na minimum, dosegli to, da bo prebava še slabša. Odleglo vam bo za kakšne pol ure, potem pa bo situacija spet slabša.
Besedilo: Urška Živko