Do 90 % bolezni povezujejo s stresom in vnetji. Kroničen stres ovira umirjanje vnetij. Nam pri tem lahko pomagajo določena živila? Poglejmo si, katera je priporočljivo uvrstiti na krožnik.
S stresom in vnetji je povezan velik odstotek bolezni, vključno z večino srčno-žilnih in presnovnih obolenj ter nevrodegenerativnih motenj. Poglejmo, kako so povezani kronični stres in vnetna obolenja ter kako ta ublažiti s prehrano.
Stres in vnetne bolezni
Skladno z raziskavami je kar 75 do 90 % bolezni povezano s stresom in vnetji, vključno z večino kardiovaskularnih in presnovnih bolezni ter nevrodegenerativnih motenj.
Veliko število raziskav nakazuje, da je kronični stres v otroštvu ali odrasli dobi povezan z večjim tveganjem za nastanek koronarnega obolenja srca. Kronični stres, povezan z delom, slabim spanjem, čustvenimi težavami ravno tako povezujejo s srčno-žilnimi obolenji v odrasli dobi.
Splošen kronični stres in večje stresne dogodke v življenju povezujejo s tveganjem za nastanek močnejšega metabolnega sindroma pri odraslih Afroameričanih. Moški so pri tem bolj ranljivi, saj odreagirajo z metabolnim sindromom že ob srednje močnem stresu, ženske pa ob hujšem. Metabolni sindrom je dejavnik tveganja za razvoj diabetesa tipa 2 in srčno-žilnih obolenj. Izraža se s povečanim obsegom trebuha (zamaščenostjo), povečanim krvnim tlakom, povečanim nivojem glukoze v krvi in neravnovesjem krvnih maščob.
Kronični stres in vnetja med drugim povezujejo še z večjim tveganjem za razvoj depresije, avtoimunih obolenj, okužb zgornjih dihal in slabo celjenje ran.
Stres in vnetje naj bi bila povezana tudi s težavami na prebavilih, kot so Chronova bolezen, ulcerativni kolitis in druge. Mehanizem še ni natančno raziskan, a študija iz leta 2018 na miših nakazuje, da kronični stres moti črevesno mikrobioto, sproži odziv imunskega sistema in s tem pospeši razvoj kolitisa.
Kronični stres podžiga vnetja
Nezmožnost uravnavanja vnetnih odzivov v telesu botruje nastanku številnih kroničnih obolenj. Študije kažejo, da kronični stres povzroči neodzivnost glukokortikoidnih receptorjev, kar posledično povzroči neuspeh pri umirjanju vnetnih odzivov. To nakazuje, da težava ni toliko v porastu kortizola ob stresu, temveč bolj v neodzivnosti imunskih celic nanj. Posledično kortizol ne more »izklopiti« vnetja.
Povedano bolj preprosto je vnetje normalen del imunske obrambe telesa v procesu celjenja po denimo poškodbah ali mikrobnih okužbah. A če se vnetni proces ne umiri oz. zaključi, to lahko vodi v nadaljnje poglabljanje težav na prizadetih tkivih ali organih in v pojav opisanih obolenj.
Nad vnetja s protivnetnimi živili
Seveda je odpravljanje vzrokov za nastanek kroničnega vnetja ključno za učinkovito obvladovanje le-tega. Pomaga pa nam lahko tudi prilagoditev prehrane. Obstoječa vnetja lahko določena živila tako poslabšajo kot izboljšajo. Slednja lahko najdemo v tradicionalni in mediteranski dieti. Mnogo raziskav potrjuje moč protivnetnih živil, saj z njimi pomagamo imunskemu sistemu do boljšega delovanja.
Zato se je hrani, ki vnetja podžiga, dobro izogibati, in, obratno, zaužiti čim več živil, ki le ta umirjajo. Na seznamu prvih najdemo predvsem predelana živila, bogata z omega-6 maščobnimi kislinami, sladkorjem, namizno belo soljo (s presežkom natrija) …, ki spodbujajo vnetja. Modreje je poiskati živila, ki v telesu vnetja zavirajo.
Primeri protivnetnih živil
Živila, ki telesu pomagajo pri boju z vnetji, vsebujejo zlasti obilje mineralov, protivnetnih (npr. flavonoidi) in zaščitnih antioksidativnih spojin (npr. vitamin C) ter koristnih maščob (npr. omega-3 maščobne kisline). Pa tudi probiotikov, vlaknin in desnosučnih mlečnih kislin, ki podpirajo črevesno floro. Ravnovesje slednje igra pomembno vlogo pri vzdrževanju dobrega delovanja imunskega sistema. Zato je v prehrano dobro postopoma vključevati več koristnih protivnetnih živil, obenem pa opuščati problematična živila. Spodnji seznam živil vam je pri tem lahko v dragoceno pomoč.
Poleg naštetih v boju z vnetji pomaga tudi uživanje jedi, bogatih z omega-3 maščobnimi kislinami, kostnih juh, kokosove maščobe, olivnega olja, avokada, ostalega jagodičevja, temne čokolade, grenivk, gob, zelenega čaja, živil in napitkov, ki krepijo črevesno floro (sirotka, kombuča, kefir, kislo zelje itd.).
Besedilo: Adriana Dolinar