Nega kože

Koža izžareva dogajanje v telesu

Koža je naš največji organ in ogledalo našega zdravja in počutja. Varuje nas pred zunanjim okoljem, ker predstavlja mejo med telesom in okolico, ščiti pred vplivi okolja in mikrobi, ima funkcijo pri uravnavanju telesne temperature, je sredstvo sporazumevanja. Skrbi za izmenjavo snovi med telesom in okoljem, preko nje zaznavamo dotik, temperaturo, bolečino…Ker igra pomembno vlogo tudi pri videzu, je ohranjanje njenega zdravja izredno pomembno.

Cela koža, brez ran in razpok, je zelo pomembna za zaščito pred vstopom mikrobov v kri. Zato moramo skrbeti, da praske in rane čimprej zacelijo.

Kaj lahko storimo za lepo in čisto kožo?

Nega kože
Kožo moramo redno umivati z blagimi mili in se izogibati preparatom, ki bi jo lahko dehidrirali. Paziti moramo, da koža ni suha. Najboljše je uporabljati vlažilne osvežilne kreme, ki bodo s svojimi hranljivimi in vlažilnimi snovmi vračale koži sijaj in čvrstost. Pazite na kvaliteto kreme, raje odštejte kakšen evro več in koža vam bo hvaležna.

Zelo pomembna za zdravo in lepo kožo je seveda tudi zdrava prehrana. Vse, kar zaužijemo, vpliva na počutje in se kaže tudi na koži.

Kaj jesti?

  • Ribe vsebujejo olja, ki hranijo vašo kožo in ji dajejo sijaj ter mehkobo.
  • Mleta lanena semena so odličen vir omega 3-maščobnih kislin, ki podarijo koži zdrav videz. Najbolje bo, če jih neposredno pred uporabo zmeljete sami v posebnem mlinčku, ki semen med mletjem ne segreje in tako ohrani vsebnost koristnih snovi.
  • Vitamin A je ključen za zdravo kožo. Skrbi za lepoto kože. Da bi dobili dovolj vitamina A, moramo v prehrano vključiti veliko temno oranžne zelenjave (korenje, sladek krompir, buče) in temno zelene zelenjave (brokoli, špinača).
  • Vitamin C pomaga ohranjati kolagen (ta podpira večino tkiva in daje zgradbo medceličnini) ter vpliva na čvrstost in elastičnost kože. V telo ga moramo vnašati s hrano. Največ ga najdemo v kiviju, agrumih, paradižniku, zelju, meloni, rdečih jagodah, krompirju.
  • Vitamin E pomaga upočasniti staranje kože. Preprečuje oksidacijo celičnih sestavin, varuje celice pred okvarami in ohranja njihovo funkcionalno sposobnost. Prevelika izpostavljenost soncu izčrpa zaloge tega vitamina v koži, zato ga kreme in izdelki za kožo pogosto vsebujejo. Ker pomaga ohranjati lepo kožo, si privoščite veliko oreščkov – lešnikov in mandljev.
  • Beta karoten ščiti kožo pred rdečico in razdraženostjo, povezano s sončnimi opeklinami. Varuje tudi pred negativnim vplivom ultravijoličnih žarkov. Nahaja se v korenju, paradižniku, papaji, brokoliju, špinači. Lahko povzroči oranžno obarvanje dlani in podplatov, vendar to ni nevarno.
  • Selen je mikrohranilo v naši prehrani, ki nas varuje pred škodljivimi učinki ultravijoličnih žarkov. Po nekaterih podatkih prenizka vsebnost selena v krvi celo poveča tveganje za nastanek kožnega raka. Dovolj selena dobimo, če uživamo žitarice, meso, ribe in jajca.
  • Cink pomaga ohranjati kolagenska in elastinska vlakna, ki koži zagotavljajo čvrstost, zavirajo staranje in preprečujejo gubanje kože. Najdemo ga v morski hrani, puranjem mesu in svinjini, soji ter gobah.

Izogibati se moramo umetni konzervirani hrani, hrani z aditivi in hitri hrani.

Ne pozabimo na vodo – pitje zadostnih količin vode (vsaj 2 litra) je pravi balzam za našo kožo. Treba pa se je tudi izogibati nezdravim razvadam, kot so kava, alkohol in nikotin.

Redna telesna vadba je prav tako potrebna za zdravo, lepo in čisto kožo.

Naravna pomoč za nego kože

Zatiranje prvih znakov staranja
Tri žlice raztopljenega čebeljega voska segrejemo na rahlem ognju, dodamo sok dveh čebul in dve žlici medu. Odstavimo z ognja in mešamo, dokler se masa ne shladi. Shranimo jo v posodico na suho in hladno mesto. S kremo nato masiramo občutljiva in prizadeta mesta na koži. Proti nastanku gub koristi tudi sok češnje ali korenčka, ki ga nanesemo na obraz in pustimo, da se posuši.

Podočnjaki
Za tiste, ki jim življenje grenijo temni kolobarji pod očmi, je naravna rešitev kopel iz poparka srčne moči (Potentilla tormentilla) in timijana (Thymus vulgaris). Eno žlico mešanice obeh zeli poparimo z dvema decilitroma in pol vrele vode, nato pa počakamo, da kopel postane mlačna. Lahko pa vsako jutro na tešče prežvečimo dve stebli peteršilja (Petroselinum hortense).

Otekle in zabuhle veke
Pripravimo poparek iz janeža (Pimpinella anisum), melise (Melissa officinalis) in poprove mete (Mentha piperita). Mešanico zeli (vsake zeli damo eno žličko) poparimo s skodelico vode, pustimo stati deset minut, precedimo in popijemo. Poparek si pripravimo trikrat na dan.

Lepa in sijoča koža
Ȉe želimo imeti lepo in sijočo kožo, jo na obrazu in vratu umivamo z mešanico treh žličk korenčkovega soka, treh žličk soka svežih kumar in soka ene limone.

Razdraženo kožo, še zlasti po sončenju, umivamo s poparkom lipe (Tilia cordata). Eno žlico lipovega cvetja poparimo s skodelico vode. Pustimo stati pet minut, precedimo, ohladimo in nato uporabimo.

Želite še več aktualnih vsebin na to temo?

Prijavite se na naše e-novice!

Za Vašo boljšo izkušnjo in kakovostne vsebine naša spletna stran uporablja t.i. piškotke (več o tem). Prosimo, strinjajte se z namestitvijo piškotkov v vaš brskalnik.    

Strinjam se