Krčne žile najpogosteje nastanejo, če se premalo gibamo, če dolgo sedimo ali stojimo, se nepravilno prehranjujemo, imamo prekomerno telesno težo ali nosimo zelo ozka oblačila. Ženske, pri katerih so težave s krčnimi žilami v družini, pogosteje zbolijo za to boleznijo.
V nosečnosti maternica pritiska na trebušne vene, še zlasti na spodnjo trebušno veno. Zato v pozni nosečnosti prihaja do oviranega pretoka krvi v spodnjem delu telesa in nogah. Poleg slabše prekrvavitve spodnjega dela telesa je dodatna težava tudi prenapolnjenost žil s krvjo, saj se v nosečnosti poveča volumen krvi v telesu.
Težave se pokažejo na nogah, še zlasti so izpostavljeni predeli stopal in goleni, kasneje se krčne žile pojavijo tudi na bedrih, mnoge nosečnice pa prizadenejo tudi hemeroidi. Poleg »lepotnih napak« so prisotni še naslednji simptomi, ki so prav tako posledica zgoraj omenjene težave:
Nosečnice, ki so bolj izpostavljene nastanku krčnih žil, so tiste, pri katerih so krčne žile že prisotne v družini, ki imajo prekomerno telesno težo, nosijo velik plod ali pričakujejo dvojčke, trojčke.
Proti krčnim žilam koristi vse, kar zmanjša pritisk v venah, preprečuje zastoje v krvnem obtoku in pomaga krvi potovati navzgor proti srcu.
Nekaj nasvetov za zdrave vene:
Bodite redno telesno dejavni. Pojdite na sprehod, ukvarjajte se z nordijsko hojo ali plavajte. S tem boste okrepili mišice v nogah in izboljšali delovanje mišične črpalke, ki omogoča potiskanje krvi iz nog navzgor v srce.
Nosite ohlapna oblačila in udobno obutev. Nošenje čevljev z visoko peto zelo poslabša težave z venami. Priporočamo čevlje z največ 3-4 cm visoko peto, še bolje pa brez nje.
Izogibajte se vročih kopeli, savn in dolgotrajnemu sončenju. Vročina še dodatno razširi vene v nogah, upočasni pretok v krvi in tako poslabša težave.
Krepite svoje vene s prhanjem nog s hladno vodo. Tak ukrep zoži vene in pospeši pretok krvi.
V mrzlem vremenu se oblecite v topla oblačila, saj prenizka temperatura zavira pretok krvi.
Na krvni obtok lahko vplivamo tudi z dihalnimi vajami. Pri globokem vdihu nastane v prsnem košu podtlak, ki pospeši odtekanje krvi iz nog. Če nato napnemo mišice trebuha in močno izdihnemo, bomo zvišali pritisk na ožilje trebušne votline in pospešili vračanje krvi k srcu. Izdihnite počasneje, kot ste vdihnili, in naredite kratek premor po izdihu. To preprosto vajo ponovite večkrat dnevno.
Pazite na zdravo in uravnoteženo prehrano. Poskrbite, da boste zaužili dovolj vlaknin in tekočine. S tem boste zmanjšali možnost za zaprtje, ki je dejavnik tveganja za težave z venami.
Poleg tega lahko za masažo nog uporabljate Venagel gel, narejen iz divjega kostanja, ki blagodejno vpliva na vene. Njegove sestavine po nanosu noge hladijo in odpravljajo neprijeten občutek težkih in utrujenih nog.
Venaforce ® je registrirano zdravilo rastlinskega izvora, na osnovi izvlečka semen divjega kostanja, za zdravljenje simptomov...
Venagel gel iz izvlečka semen navadnega divjega kostanja pomaga pri občutku težkih in utrujenih nog.