Hrup je glasen, neželen zvok, tudi vsak zvok, ki vzbuja nemir, moti človeka pri delu in škoduje njegovemu zdravju in počutju. Jakost hrupa merimo v decibelih (dB). Decibelska skala je logaritemska, kar pomeni, da zvišanje ravni hrupa za 3 dB pomeni dvakratno zvišanje jakosti hrupa. Kot zanimivost naj navedem še to, da običajen pogovor poteka z jakostjo 65 dB, kričanje pa z jakostjo 80 dB (razlika znaša sicer samo 15 dB, gre pa za 30 krat glasnejše proizvajanje zvoka).
Ljudje, ki so izpostavljeni hrupu na delovnem mestu, so predvsem zaposleni v tovarnah (kovinska, papirna, gradbena in druga industrija), tisti, ki se poklicno ukvarjajo z glasbo oziroma koncerti (didžeji, organizatorji koncertov,...), zaposleni na letališčih, streliščih, reševalci v reševalnih vozilih, kjer so sirene pogosto vklopljene,...
V pravilnik o varovanju delavcev pred tveganji zaradi izpostavljenosti hrupu pri delu piše, kako morajo delodajalci ukrepati, kadar so zaposleni izpostavljeni hrupu nad 80 dB (zaščita, zmanjšanje hrupa, kadar je to mogoče), veliko pa je seveda na ljudeh samih. Obvezni so zdravniški pregledi, kjer se sluh natačneje pregleda, pa vendar je v določenem trenutku lahko že prepozno.
Jakosti hrupa, ki ne smejo biti presežene na delovnih mestih, si lahko pogledate v spodnji tabeli: http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=200617&stevilka=643
Najboljša zaščita pred hrupom je izogibanje hrupu, vendar to ni zmeraj mogoče. Rešitev so tudi ušesni čepki, penasti, silikonski, volneni ali voščeni vstavki, ki se vstavijo v slušni kanal in uporabniku zavarujejo uho pred hrupom, pa tudi vdorom vode, različnimi tujki, prahom in močnim vetrom.
Za zaščito sluha obstaja več vrst čepkov:
Besedilo: Urška Živko