Sodoben način življenja svoj davek izstavlja tudi na očeh. Težave kot so utrujene, pekoče, suhe in razdražljive oči tako občuti vedno več ljudi. Poleg različnih okoljskih vplivov, prekomernega dela za računalnikom, vpliva klimatskih naprav in podobno, težave z očmi sprožajo tudi nekatera bolezenska stanja, uporaba določenih zdravil, hormonske spremembe pri ženskah in starost.

 

Da bi lažje prepoznali sindrom razdraženih in suhih oči, saj sta pogosto spregledana in zaradi nepravočasnega zdravljenja lahko privedeta tudi do kronične bolezni, bomo v prispevku podrobneje pojasnili, zakaj je vid tako pomemben, kateri so glavni simptomi suhega očesa in na kaj moramo biti še posebej pozorni pri izbiri kapljic za oči. Odgovorili bomo tudi na vprašanje, zakaj ravno kapljice za oči A.Vogel ne smejo manjkati v domači lekarni.  

Kako deluje oko?

Sodobno življenje je naš vid obremenilo do meje, ko se hitro razvijejo različne očesne bolezni. Oko ni občutljivo zgolj na kakršnekoli mehanske poškodbe, temveč tudi na to, kako ga uporabljamo. Zmotno mislimo, da je gledanje samoumevno, je pa to ena ključnih človekovih dejavnosti. Treba se jo je priučiti, za kar pa ni nikoli prepozno ¹.

Oko ali zrklo leži v očesni votlini lobanjske kosti, obdano je z mehkim maščevjem. Gibljivost mu daje šest zunanjih očesnih mišic. Te v dovršenem sodelovanju skrbijo, da se lahko premika v smeri, in prav tako so zaslužne, da se obe očesi lahko naravnata na določeno osrednjo točko ².

Očesno zrklo je okrogle oblike in je obdano s tremi plastmi. Zunanja beločnica kot trdna kapsula ohranja obliko očesnega zrkla. V srednjem sloju – žilnici – so krvne žile in številne pigmentne celice. Notranji sloj predstavlja mrežnica z vidnimi celicami, paličicami in čepki ².

Gledanje je zelo celovit postopek, vendar ni še povsem raziskan. Najprej pade vpadna svetloba na roženico, kjer se zgodi prvi lom. Nato vstopi skozi očesno tekočino in zenico do leče, tukaj se znova prelomi. Pot nadaljuje skozi steklovino in pade z zamenjano stranjo in obrnjena na glavo na vidne celice v mrežnici. Okoli 75 do 120 milijonov paličic, ki so tesno razporejene ob robu mrežnice, je pristojnih za črno-belo gledanje, za zaznavanje svetlega in temnega. Približno 3,5 do 6 milijonov čepkov, ti so odgovorni za barvno gledanje, je zbranih v sredini, v rumeni pegi. Samo tiste svetlobne žarke, padajoče točno na mesto najostrejšega vida (150.000 čepkov), zaznamo kot ostro sliko ².

Simptomi suhih oči

Zadrževanje v zaprtih prostorih s suhim zrakom pogosto vodi do izsušenih oči. Prav tako izpostavljenost zaslonom (računalniki, tablice in telefoni) lahko privede do sindroma suhih oči. Najbolj značilni simptomi so: pekoč in boleč občutek, utrujenost oči, pretirano solzenje, občutek tujka v očeh ipd.

Kako lahko sami pripomoremo k zmanjšanju suhih oči? Med delom pogosto vstanimo, se pretegnimo in raztegnimo v vse smeri, ob tem še na veliko zehajmo. Zehanje je namreč še posebej dobrodošlo pri izsušenih očeh, saj spodbuja solzenje. Sprostimo se in si položimo dlani na oči vedno, kadar imamo možnost, čeprav le za nekaj trenutkov. Tudi s palmiranjem (pokrivanje oči z dlanmi) se oči navlažijo in sprostijo ².

Zdravnik zdravi, narava ozdravi

Vsi zelo dobro poznamo ta znani pregovor. Vendar bi kljub vsemu radi poudarili, da velja biti pozoren, ko izbiramo kapljice za oči. Trg dandanes ponuja zelo veliko različnih kapljic za oči, te pa žal niso vedno učinkovite pri odpravljanju težav, ravno nasprotno  ̶  stanje lahko še poslabšajo.

Učinkovita pomoč pri utrujenih in suhih očeh so kapljice za oči, ki nadomeščajo naravni solzni film ter oči enakomerno vlažijo. Kapljice za oči (imenovane tudi umetne solze ali sredstvo za vlaženje) pa niso vedno brez neželenih učinkov, zato je pri izbiri potrebno paziti predvsem na to, da ne vsebujejo konzervansov, saj ti lahko sprožajo alergije in delujejo kontraproduktivno, s tem ko slabo vlaženje še okrepijo. Pazite tudi na to, da kapljice za oči vsebujejo pH vrednost, ki je očem prijazna in na to, kako dolgo po uporabi oči ostanejo vlažne.

A. Vogel kapljice za oči imajo številne koristne lastnosti

 

Za pomiritev simptomov utrujenih ter izsušenih oči so izredno učinkovite A.Vogel kapljice za oči. Najpomembnejši sestavini kapljic sta hialuronska kislina in izvleček navadne smetlike, ki pomagata navlažiti površino očesa ter ščititi oko pred prekomernim hlapenjem solz. Z omenjenim načinom delovanja ublažimo tudi draženje in neprijeten občutek utrujenih oči. Kapljice za oči so primerne za dolgotrajno uporabo. Vsebujejo tudi natrijev klorid, borovo kislino, dinatrijev tetraborat, dekahidrat in vodo. Večodmerne kapljice za oči A.Vogel so namenjene lajšanju težav z očmi kot so suhe oči, pordelost, pekoč občutek ter utrujenost oči. Prav tako omogočajo hitro vlaženje površine očesa in ohranjajo njegovo vlažnost. Primerne so tudi za uporabnike kontaktnih leč.

Kapljice za oči A.Vogel Extra Intense so namenjene zelo razdraženim, pekočim, pordelim ter izsušenim očem, saj imajo učinek močnega blaženja. Omogočajo intenzivnejše vlaženje z dvakratno količino hialuronske kisline. Primerne so tudi ob močno izraženih simptomih suhosti (ščemenje, občutljivost na svetlobo, prekomerno solzenje zaradi suhosti). Velika prednost kapljic za oči A.Vogel Extra Intense je tudi, da ne zameglijo vida, ta je namreč takoj po uporabi normalen.

Naravna hialuronska kislina

Odkritje hialuronske kisline sega v leto 1934, ko sta Karl Mayer in njegov sodelavec John Palmer iz steklovine očesa izolirala do takrat nepoznano snov in jo poimenovala hialuronska kislina. Gre za naravno molekulo, ki je fiziološko prisotna po celotnem telesu. Nase veže približno 1000 molekul vode, zato ji pripisujejo dobre hidratacijske lastnosti tako v telesu kot kozmetičnih pripravkih ᶟ.

Ali ste vedeli?

Smetlike se morda še dobro spomnite iz Kekčevih prigod. Kapljice za oči, s katerimi je teta Pehta zdravila Mojčine oči, so vsebovale prav to rastlino. Smetlika v ljudski medicini že dolgo velja za učinkovito naravno pomoč očem.

Navadna smetlika; za zdravljenje se uporabljajo vsi nadzemni deli rastline. Njene farmakološke pomembne sestavine so iridoidni glikozidi grenkega okusa, poleg tega vsebujejo še lignane in fenilpropanske dikligozide, nekaj eteričnega olja, flavonoide smole in številne druge sestavine. Deluje protivnetno tako v prebavnem traktu kot tudi pri vnetjih dihal in oči. Pi očesnih težavah smetliko mešamo s kamilico, komarčkom ali ognjičem. Uporabljamo jo v obliki kopeli ali oblog pri vnetju očesne veznice, vnetju roženice, solzenju oči in pri vnetjih drugih sluznic ⁴.

navadna smetlika

Kapljice za oči – pravilno odmerjanje

Odrasli kapljice za oči uporabite 4 do 5-krat dnevno po eno kapljico v oko. Otroci, starejši od treh let, pa kapljice za oči lahko uporabijo 1 do 2-krat dnevno. Kapljice za oči lahko uporabljajo tudi nosečnice in doječe matere.

Poskrbite za zdravje oči

Kljub temu da morda veliko časa preživite za računalnikom, lahko z ustrezno namestitvijo ekrana veliko pripomorete k temu, da oči manj trpijo. Očem pogosto privoščite kratek premor in se zazrite v daljavo. Prav tako poskrbite za dobro prezračenost prostora in ustrezno vlago. Pomembno je tudi zadostno uživanje vode in redno zadrževanje na svežem zraku. Ob tem se izogibajte škodljivim vplivom iz okolja in po potrebi nosite sončna očala.

Besedilo: Sabina Topolovec in Suzana Križ

Literatura in viri:

  1. Umetnost vida, Jože Novak in Peter Amalietti, Feniks, Ljubljana 1988, str.5
  2. Izboljšajte vid!, Uschi Ostermeier-Sitkowski, Učila, Ljubljana 2003, str. 14-16, 35
  3. Hialuronska kislina – naravna učinkovina za vlaženje in zaviranje znakov staranja kože, prof. dr. Mirjana Gašperlin, mag., farm., dostopno: 03.06.2024; https://www.sfd.si/wp-content/uploads/sfd/datoteke/kravos_gaperlin.pdf
  4. Smetlika, navadna, dostopno: 31.05.2024, https://www.gorenjske-lekarne.si/svetovanje-clanek/smetlika-navadna

Za Vašo boljšo izkušnjo in kakovostne vsebine naša spletna stran uporablja t.i. piškotke (več o tem). Prosimo, strinjajte se z namestitvijo piškotkov v vaš brskalnik.    

Strinjam se